Wespen
Heb je een wespennest en wil je die laten verdelgen? Sta er dan wel even bij stil dat wespen erg nuttige dieren zijn. Ze jagen op vliegen, bladluizen en muggen. Ergens zijn ze dus ook bondgenoten van de mens. We vragen om enkel echt hinderlijke of gevaarlijke wespennesten te melden. Heb je een wespennest achteraan in de tuin of in een hok waar je nooit komt? Dan is een verdelging niet nodig.
Voor het verdelgen van echt hinderlijke of gevaarlijke wespennesten (spouwmuur, zolder, vlakbij het terras …) kan je beroep doen op een private professionele verdelger. Op Wespennest Vlaanderen of Wespenverdelging.be kan je de contactgegevens van een verdelger in jouw regio opzoeken. Sinds 1 juni 2026 gebeurt dit niet meer door de brandweer, tenzij in zeer uitzonderlijke situaties.
Heb je last van bijen? Dit zijn beschermde en nuttige insecten die zeker niet gedood mogen worden. Ze worden vaak gratis opgehaald door een imker. Ook hiervoor kan je op de website Wespennest Vlaanderen of Wespenverdelging.be zoeken op gemeente of postcode naar een imker voor jouw gemeente.
Indien je twijfelt over de insectensoort, kan je op deze websites informatie vinden. Ook andere insecten, zoals hommels dienen niet bestreden te worden.
Meer informatie over de bestrijding van Aziatische hoornaars vind je via Aziatische hoornaar.
Wil je mee nadenken over acties in verband met het behoud van de bijen? Stel je dan kandidaat voor de bijenwerkgroep via de Milieuadviesraad (MAR).